• خانه
  • خبر
  • جزئیات سفر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران/عکس
خبر سیاسی

جزئیات سفر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران/عکس

فدریکا موگرینی و حسن روحانی

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هنگام بازگشت از تهران در وبلاگ خود نوشت: “اروپا در کنار سایر کشورهای منطقه می تواند شرایطی را ایجاد کند که برنامه ای برای بازسازی اجتماعی، سیاسی و فیزیکی سوریه شروع شود.”

به گزارش مگ وب – او درباره جزئیات سفر خود به تهران نوشته است:

“من در مسیر خود در حال بازگشت از تهران این مطلب را می نویسم؛ جایی که با حسن روحانی، رئیس جمهور و جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کردم. این صرفاً یک سفر دوجانبه نبود بلکه آغاز یک همکاری بود که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته با قدرت های منطقه ای درباره آینده سوریه داشته باشد. به طور قطع فوریت این است که درگیری ها پایان یابد، کمک های بشردوستانه به افراد ارائه شود و جنگ از طریق فرآیند سیاسی که سازمان ملل متحد روی آن کار می کند، خاتمه پذیرد. در تهران ما در این باره رایزنی داشتیم. با این حال، به طور همزمان، اروپا در کنار سایر کشورهای منطقه می تواند شرایطی را ایجاد کند که این فرآیند آغاز شده و برنامه ای برای بازسازی اجتماعی، سیاسی و فیزیکی سوریه شروع شود.

دکتر روحانی در دیدار مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا

روز بعد از پایان جنگ، تمام سوریه باید خود را از نو بازیابد. این مسأله برعهده سوری ها خواهد بود که درباره ساختارهای نهادی و سیاسی کشورشان تصمیم بگیرند اما قدرت های منطقه ای می توانند در این فرآیند همراهی کرده و از مانع تراشی در آن پرهیز کنند. اتحادیه اروپا نیز در کنار سازمان ملل متحد و در مذاکره با تمامی کشورهای کلیدی به این امر کمک خواهد کرد: ما کانال های ارتباطی خوبی در منطقه با تمامی بازیگران داریم. این کانال ها شامل ایران و شامل عربستان می شود؛ جایی که من دوشنبه به آن سفر خواهم کرد. همچنین شامل قطر (من چند روز پیش با وزیر خارجه این کشور دیدار کردم) و ترکیه که به زودی برای نوعی مذاکره هدفمند درباره آینده سوریه به آنجا خواهم رفت، می شود.

فدریکا موگرینی در تهران

اقدام ما درباره راهکارهای سیاسی بهترین سرمایه گذاری در آینده ای باثبات است. این مسأله درباره داخل اتحادیه اروپا نیز صدق می کند. روز گذشته من در قبرس بودم و در آن جا با نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهور، یوانیس کاسولیدس، وزیر امور خارجه، مصطفی آکینچی، رهبر قبرس ترک نشین دیدار و از تلاش های آن ها برای یافتن راهکاری برای تمامی موضوعات حائز اهمیت استقبال کردم. پس از ۴۲ سال، شهروندان این جزیره باید در نهایت فرصتی برای زندگی در قبرسی متحد و اروپایی داشته باشند: این مسأله می تواند مثال برجسته ای برای تمام منطقه باشد.

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی

ما واقعاً به اتفاق های خوب نیاز داریم. فردا اخبار خوبی از بروکسل منتشر خواهد شد: توافق تجاری میان اتحادیه اروپا و کانادا به همراه توافق شراکت راهبردی ما به امضا خواهد رسید. ما کار زیادی برای این توافق کرده ایم و این توافق پیشرفته ترین نوع در جهان درباره مسائل تجاری محسوب می شود. از فردا به بعد، این توافق باعث رشد اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی خواهد شد اما در عین حال، این توافق نشان دهنده معیاری جهانی برای سایر توافق های تجاری است. این توافق خبر خوبی است؛ حاکی از این که اتحادیه اروپا در کنار کشوری نزدیک همچون کانادا چنین اقدامی کرده است.”

وزیر خارجه ایران و ردیس اتحادیه اروپا

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام