دانستنی ها سلامت

۲۰ حقیقت شگفت‌انگیز درباره بدن انسان

20 حقیقت شگفت‌انگیز درباره بدن انسان
بدن انسان

پذیرفتن بدن‌ و جسمِ خود، مفهوم در حال رشدی است که بسیاری از افراد فارغ از جنسیت، سن یا نژاد با آن درگیرند.در ادامه با حقایق شگفت انگیزی در مورد بدن انسان آشنا می شویم.

مگ وب – بدن انسان سرشار از شگفتی‌ و فرآیندهای باورنکردنی است، چیزی که ما را تبدیل به یک انسان کرده است. در ادامه ۲۰ حقیقت شگفت‌انگیز درباره بدن انسان را برایتان بازگو می‌کنیم.

۱. بدن انسان از ۷ اکتیلیون اتم (۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ اتم) تشکیل شده است.

۲. ۳۷ تریلیون سلول در بدن انسان وجود دارد.

۳. اسید معده قادر است فلزات را در خود حل کند.

۴. لایه بیرونی پوست انسان هر ۲ تا ۴ هفته پوست‌اندازی می‌کند. این مقدار سالانه معادل ۰.۷ کیلوگرم پوست مرده خواهد بود.

۵. سلول‌های عدسی داخلی چشم، سلول‌های عضلانی قلب و سلول‌های عصبی مغز تنها سلول‌هایی هستند که در تمام طول زندگی با شما خواهند بود.

۶. یک تریلیون عصب در سیستم عصبی مرکزی انسان فعالیت می‌کنند. مطالعات نشان داده است که افراد پس از مشاهده ۲۵۰۰ تصویر در ۳ ثانیه می‌توانند ۹۲ درصد از تصاویر مشاهده‌شده را با دقت بالا به یاد بیاورند.

۷. هر فرد به طور متوسط ۱۰ درصد از وقت روزانه‌اش را پلک می‌زند.

۸. چشم انسان قادر است بین ۲.۳ تا ۷.۵ میلیون رنگ مجزا را تشخیص دهد.

۹. بینی انسان می‌تواند بیش از یک تریلیون بوی مختلف را تشخیص دهد.

۱۰. انگشتان انسان می‌توانند سطحی به کوچکی ۱۳ نانومتر (۷۵۰۰ بار کوچک‌تر از قطر یک تار موی انسان) را احساس کنند.

۱۱. نداشتن انگشت کوچک باعث می‌شود که ۵۰ درصد از قدرت دستان خود را از دست بدهید.

۱۲. قلب انسان ۱۰۰ هزار بار در روز تپیده و ۵.۵ لیتر خون را در دقیقه پمپاژ می‌کند. این مقدار در طول سال به ۳ میلیون لیتر می‌رسد.

۱۳. تجزیه بدن انسان ۴ دقیقه پس از مرگ آغاز می‌شود؛ این فرآیند که «تجزیه خود بخودی» نامیده می‌شود، به این علت رخ می‌دهد که آنزیم‌ها و باکتری‌ها شروع به خوردن اندام‌های داخلی بدن می‌کنند.

۱۴- هر کلیه حاوی یک ملیون فیلتر مجزا است. کلّیه ها در هر دقیقه به طور میانگین حدود ۱٫۳ لیتر خون را تصفیه می کنند و در روز حدود ۱٫۴ لیتر ادرار خارج می کنند.

۱۵- استخوان های انسان در تحمل وزن استحکامی برابر با گرانیت دارند. یک قطعه استخوان به اندازه ی یک قوطی کبریت می تواند وزنی برابر ۹ تن را تحمل کند که ۴ برابربیشتر از قدرت بتون است.

۱۶- عضلات تمرکز کننده ی چشم ها روزی ۱۰۰ هزار بار حرکت می کنند. اگر قرار باشد عضلات پا ها هم به همین میزان تحرک داشته باشند انسان باید روزی ۸۰ کیلومتر راه برود.

۱۷- منشاء بوی بد پا مانند زیر بغل، عرق است. هر جفت پا ۵۰۰ هزار غده ی عرقی دارند و می توانند بیش از یک فنجان عرق در روز تولید کنند.

۱۸- ۶۰ درصد از مردان و ۴۰ درصد از زنان تا ۶۰ سالگی خرناس می کشند. اما گاهی صدای آن کر کننده می شود. صدای خرناس به طور معمول به ۶۰ دسیبل می رسد یعنی در سطح صدای مکالمه ی عادی. اما صدای آن می تواند تا ۸۰ دسیبل هم بالا برود یعنی در حد صدای دریلی که با آن آسفالت را می کنند. درجه صدا هایی که بیش از ۸۵ دسیبل باشند برای گوش انسان زیان آورند.

۱۹- اگر بگویید که دارید از بی خوابی می میرید درست است. شما می توانید هفته ها غذا نخورید بی آنکه از پا در آیید اما نهایت زمانی که بتوانید بدون خواب دوام بیاورید ۱۱ روز است. بیش از آن دیگر هر گز از خواب بیدار نخواهید شد.

۲۰- تعداد استخوان های بدن یک انسان بالغ از یک نوزاد کمتر است. ما با ۳۵۰ تکه استخوان به دنیا می آییم اما به دلیل اینکه در طول رشد استخوان ها به هم جوش می خورند، در بزرگسالی فقط ۲۰۶ تکه استخوان داریم.

منابع : میزان و ایران ویج

Save

مطالب مرتبط

معرفی عدد شگفت انگیز “پی”

مگ وب

مواد غذایی که برای مغز انسان مضر هستند

مگ وب

۲۰ چیزی که برای سلامت بدن شما بسیار مفید است

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام