کنکور و دانشگاه

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر (Computer engineering) دانشی مرکّب از مباحث رشته‌های مهندسی الکترونیک، مهندسی برق و طراحی نرم‌افزار است. این رشته برخلاف مهندس نرم‌افزار با طراحی، توسعه و تولید سیستم‌های کامپیوتری در هر دو شاخه سخت‌افزار و نرم‌افزار سر و کار دارد.

“انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند.” این شعار متخصصان کامپیوتر است. متخصصانی که با پیشرفت و توسعه ی کامپیوتر توانسته اند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیش پا افتاده نجات بخشند و او را در دفع مشکلات و مسایل یاری دهند تا جایی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته، کامپیوتر در زندگی افراد حضوری اجتناب ناپذیر دارد. به همین دلیل رشته ی مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف و نیز نرم افزارهای مورد نیاز جهت کار با کامپیوتر می‌پردازد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.این رشته در کشور ما نیز اهمیت بسیاری داشته و تا مقطع دکتری تدریس می‌شود. گفتنی است که رشته ی مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار است که البته این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

 آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر

  • تعریف : در رشته مهندسی کامپیوتر بیشتر اصول علمی و مبانی ریاضی و ساخت و به کارگیری کامپیوتر مورد توجه قرار میگیرد. دانشجویان این رشته باید آگاهی جامع از نظریه های علمی موجود در علوم کامپیوتر داشته باشند تا بتوانند دانش کامپیوتر را در حل مسایل بنیادی علوم کامپیوتر به کار گیرند. در کشور های صنعتی و پیشرفته، در زندگی افراد حضوری اجتناب ناپذیر دارد. به همین دلیل رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازد، از اهمیت بسیار برخوردار است.
  • توانایی : تسلط و علاقه به ریاضیات شرط اول موفقیت در رشته مهندسی کامپیوتر است. دانشجوی این رشته باید پایه ریاضی قوی داشته و بتواند با استدلال ریاضی با مسائل برخورد نماید. همچنین در الگوریتم نویسی که یکی از اساسی ترین گرایش های این رشته است مهارت کافی داشته باشد. یک مهندس کامپیوتر باید فردی خلاق باشد تا بتواند مسائل را از راه حل های ابتکاری حل کند، راه حل هایی که کمترین هزینه و بهترین کارایی را داشته باشد.
  • برخی دروس تخصصی : ساختمان داده ، مبانی کامپیوتر ، مدارهای الکتریکی و الکترونیکی ، کنترل خطی ، طراحی الگوریتم ، سیستم عامل
  • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی): نرم افزار ، سخت افزار(معماری سیستمهای کامپیوتری) ، فناوری اطلاعات
  • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی ارشد) : مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی و رباتیک، معماری سیستم های کامپیوتر  والگوریتم ها و محاسبات می باشد.
  • گرایش‌ها (در مقطع دکترا) : این رشته در مقطع دکتری نیز قابل تحصیل می باشد.
  • موقعیت شغلی : امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقه مند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبرو نمیشود. با در نظر گرفتن پتانسیلی که در آنها با توجه به مواد درسی و موضوعات مربوط ایجاد می شود می توانند در بسیاری از مراکز بزرگ صنعتی و مراکز تحقیقاتی و سازمانها و شرکت ها و وزارتخانه ها وظایف مهمی را بر عهده گیرند و با شرکت در پروژه های مهم نقش باارزشی را به ویژه در بعد نرم افزاری، محاسباتی، انفورماتیکی، اطلاعاتی و ارتباطاتی و برنامه ریزی داشته باشند.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

توان مندی‌ها و ویژگی های لازم

یک مهندس کامپیوتر باید سخت کوش و با پشتکار باشد چون رشته ی کامپیوتر رشته ی پویایی است و دانشجو باید همیشه اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فرا گرفتن مطالب جدید باشد. در نتیجه کسانی که می‌خواهند فقط چهار سال درس بخوانند و بعد مطالعه را کنار گذاشته و وارد بازار کار شوند، در این رشته موفق نخواهند شد و بر عکس افرادی که همیشه به دنبال مطالعه و فراگیری هستند، در این رشته موفق می‌شوند. مهندس کامپیوتر باید پایه ی ریاضی قوی داشته و توانایی اش در زمینه ی فیزیک خوب باشد. هم چنین لازم است که فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را از راه حل های ابتکاری حل کند. راه حل هایی که کمترین هزینه و بهترین کارآیی را داشته باشد.

بازار کار

دانشجویانی که از رشته مهندسی کامپیوتر فارغ‌التحصیل می‌شوند و با توجه به نیاز بازار و سفارش‌هایی که از مراکز متنوع و متفاوت کشور دریافت می‌کنند توانایی انجام این کارها را برای امرار معاش و عرضه توانمندی‌های خود برای بهبود و بهره‌وری بالای امور کشور دارا هستند، برنامه‌نویسی برای سایت‌ها با توجه به محتوای درخواستی و مکانیزم عمل تست‌های مختلف یک برنامه، ساخت مدارهایی که قادر به ارتباط با کامپیوتر باشند همچنین ساخت ابزارهای جانبی برای کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت سخت‌افزارهایی که برای پردازش الگوریتم‌هایی که با کامپیوترهای معمول قابل پیاده‌سازی نیستند، برنامه‌نویسی سیستمی طراحی مدارهای مجتمع (IC) طراحی سیستم‌های خبره و سیستم‌های اطلاعاتی، فراهم کردن ساخت نرم‌افزارها برای استفاده در کامپیوتر.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

درس‌های رشته کامپیوتر

ردیفنام درسردیفنام درسردیفنام درسردیفنام درسردیفنام درس
۱ریاضی(۱)۲ریاضی(۲)۳معادلات دیفرانسیل۴آمار و احتمالات مهندسی۵زبان عمومی
۶زبان تخصصی۷اندیشه اسلامی(۱)۸اندیشه اسلامی(۲)۹آشنایی با منابع اسلامی۱۰فرهنگ و تمدن ایران و اسلام
۱۱تاریخ اسلام۱۲انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن۱۳اخلاق و تربیت اسلامی۱۴کنترل جمعیت و تنظیم خانواده۱۵فیزیک(۱)
۱۶فیزیک(۲)۱۷آزمایشگاه فیزیک(۱)۱۸آزمایشگاه فیزیک(۲)۱۹کارگاه عمومی۲۰آزمایشگاه کامپیوتر
۲۱مبانی کامپیوتر و برنامه سازی۲۲برنامه سازی پیشرفته۲۳ساختمانهای گسسته۲۴زبان ماشین و برنامه سازی سیستم۲۵ساختمان داده‌ها
۲۶مدارهای الکتریکی(۱)۲۷آزمایشگاه مدارهای الکتریکی(۱)۲۸مدارهای منطقی۲۹آزمایشگاه مدارهای منطقی۳۰ریاضی مهندسی
۳۱طراحی الگوریتم ها۳۲معماری کامپیوتر۳۳آزمایشگاه معماری کامپیوتر۳۴سیستمهای عامل۳۵نظریه زبانها و ماشینها
۳۶طراحی و پیاده‌سازی زبانهای برنامه سازی۳۷ریزپردازنده(۱)۳۸آزمایشگاه ریزپردازنده(۱)۳۹مدارهای الکترونیکی۴۰آزمایشگاه مدارهای الکترونیکی
۴۱شبکه‌های کامپیوتری۴۲شیوه ارائه مطالب علمی و فنی۴۳ذخیره و بازیابی اطلاعات۴۴هوش مصنوعی۴۵اصول طراحی کامپایلر
۴۶مهندسی نرم‌افزار(۱)۴۷اصول طراحی پایگاه داده‌ها۴۸مهندسی نرم‌افزار(۲)۴۹آزمایشگاه سیستم عامل۵۰آزمایشگاه پایگاه داده‌ها
۵۱الکترونیک دیجیتال۵۲آزمایشگاه الکترونیک دیجیتال۵۳مدارهای الکتریکی(۲)۵۴سیگنال‌ها و سیستم‌ها۵۵طراحی سیستم‌های VLSI
۵۶انتقال داده ها۵۷سیستمهای کنترل خطی۵۸آزمایشگاه شبکه‌های کامپیوتری۵۹برنامه‌نویسی همروند۶۰نظریهٔ محاسبات
۶۱طراحی مدارهای واسط۶۲آزمایشگاه مدارهای واسط۶۳مهندسی اینترنت۶۴طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های بی درنگ۶۵مدلسازی و ارزیابی سیستمهای کامپیوتری
۶۶اصول طراحی واسط کاربر۶۷برنامه‌نویسی توصیفی۶۸برنامه‌نویسی همروند۶۹گرافیک کامپیوتری(۱)۷۰محیط‌های چندرسانه‌ای
۷۱سیستمهای خبره۷۲گرافیک کامپیوتری(۲)۷۳شبیه‌سازی کامپیوتری۷۴معماری سیستم‌های کامپیوتری۷۵ریزپردازنده(۲)
۷۶مدارسلامهای منطقی پیشرفته۷۷کارآموزی۷۸پروژه۷۹آزمایشگاه مهندسی نرم‌افزار۸۰برنامه سازی سیستم
۸۱سیستم عامل شبکه۸۲طراحی صفحاتِ وب۸۳نصب و راه‌اندازی شبکه۸۴مباحث ویژه۸۵طراحی خودکار مدارهای دیجیتال

گردآوری شده توسط سایت مگ وب

منابع : wikipedia و gozine2 و e-estekhdam

مطالب مرتبط

آموزش حذف نوشته ی عکس در فتوشاپ

مگ وب

معرفی رشته مدیریت ورزشی

مگ وب

معرفی رشته مهندسی برق

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام