دانستنی ها علم و دانش

کره ماه ۴.۵۱ میلیارد سال عمر دارد

ماه ۴.۵۱ میلیارد سال عمر دارد

به لطف سنگ‌هایی که طی ماموریت آپولو ۱۴ از ماه به زمین بازگردانده شده‌اند، محققان در نهایت موفق شدند سن دقیق ماه را محاسبه کنند و براساس این محاسبه ماه تنها قمر زمین ۴.۵۱ میلیارد سال سن دارد.

مگ وب – براساس گزارش اسپیس، این یافته‌ها نشان می‌دهند کره ی ماه تقریبا ۶۰ میلیون سال پس از شکل‌گیری سامانه خورشیدی متولد شده‌است و سن آن ۱۴۰  میلیون سال بیشتر از سنی است که پیش از این محاسبه شده‌بود.

دانشمندان با بررسی سنگ و خاک جمع‌آوری شده توسط ماموریت آپولو ۱۴ که در سال ۱۹۷۱ به ماه رفت، دریافته‌اند که ماه ۴٫۵۱ میلیارد سال سن دارد.

اخترشناسان همواره بر این باور بودند که Moon حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون سال پس از به وجود آمدن سامانه خورشیدی شکل گرفته است. اما تحقیق جدید که در مجله Science Advances منتشر شده، نشان می‌دهد Moon طی ۶۰ میلیون سال پس از تولد سیاره زمین بوجود آمده است.

به گفته ملانی باربونی، از دپارتمان علوم زمین، سیارات و فضا در دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس، این تحقیق توانسته حداقل سن ماه را تعیین کند. وی می‌گوید همکارانش با استفاده از روش سنجش سن با استفاده از اورانیوم و سرب بر روی نمونه‌های سنگ و خاک بدست آمده از ماموریت آپولو ۱۴ که حاوی ماده معدنی زیرکنیوم هستند،‌ موفق به شناسایی سن Moon شده اند.

ماه ۴.۵۱ میلیارد سال عمر دارد

این کشف جدید از آن رو اهمیت دارد که میزان سنگ‌های باقی مانده روی سطح Moon چندان زیاد نیست و بیشتر نمونه‌هایی که به زمین بازگشته‌اند درواقع ترکیبی از سنگ‌های مختلف و تکه‌های شهاب‌سنگ‌هاست. از این رو به جای بررسی سنگ‌ها محققان به بررسی زیرکون موجود در آن پرداختند، عنصری که با اولین سرد شدن Moon و تبدیل شدن آن به جرمی سنگی در این قمر ایجاد شده‌است و از آن زمان به بعد دست‌نخورده و بدون تغییر باقی مانده‌است.

محققان از درون این عنصر اورانیوم، سرب، لوتتیوم و هفنیوم استخراج کردند و با استفاده از اورانیوم موفق شدند تاریخ دقیق تولد ماه را تعیین کنند.

منبع : hamshahrionline

مطالب مرتبط

خرس‌های آبی جان سخت‌ترین موجودات جهان

مگ وب

دانشمندان از کشف هشتمین قاره جهان می گویند

مگ وب

نخستین ارگانیسم مصنوعی جهان ساخته شد

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام