Image default
آموزش های اینترنت سئو

روانشناسی سئو؛ رسیدن به ذهن یک جستجوگر گوگل

اگر فروید یک بازاریاب بود ، احتمالا می‌گفت : سئو مثل یک کوه‌یخ است ، با یک هفتم از جثه خود شناور است . هنگامی که بحث بهینه سازی وب سایت وسط می آید، بسیار بیشتر از ملاقات چشم وجود دارد.

اگر می‌خواهید در گوگل رتبه بالاتری داشته باشید ، عنوان سئو یا نحوه نوشتن متن alt مهم است . اما موفقیت شما با درک رفتار فرد جستجوگر شروع می‌شود ، تلاش آن‌ها برای یافتن پاسخ و چگونگی تاثیر آن‌ها بر وب سایت شما . به همین دلیل است که در این مقاله می خواهیم روی یک رویکرد روان شناختی، بیشتر به SEO تمرکز کنیم.

این یک راز نیست که روانشناسی در زمینه های مختلف در دنیای بازاریابی اعمال شود. با استفاده از اعداد، نظریه های رنگی و طراحی، رفتار انسانی عامل مهمی در نحوه ایجاد محتوا است. و سئو چیزی متفاوت از این نیست. داشتن درک بهتر از علم پشت ذهن فرد جستجوگر، شما را قادر می‌سازد تا برای وب سایت خود مطالب بهتری ایجاد کنید. در عوض Google با بهینه‌سازی سئو سایت شما، به شما پاداش می‌دهد.

آیا شما از افرادی هستید که همواره از کلمات کلیدی بی جان در محتواهای ارسالی خود استفاده کرده است و به دنبال راهی برای ماندگار کردن کلمات کلیدی وب سایت خود هستید؟ بسیار عالی! شاید زمان آن رسیده که در مورد استراتژی بازاریابی خود فکر کنید. در زیر برخی از بینش‌ها را به اشتراک می‌گذاریم که به شما کمک می‌کنند از روان‌شناسی به نفع خود استفاده کنید تا بازی سئو را برنده شوید!

شناسایی انواع جستجوها

۱) شناسایی انواع جستجوها

این یک رفتار شناخته‌شده است : همه ما از موتورهای جستجو استفاده می‌کنیم . در واقع ، همین الان که دارید این مطلب را میخوانید، گوگل بیش از ۴۰ هزار سوال را پردازش می‌کند . این عدد تا پایان روز ، به ۳.۵ میلیارد خواهد رسید! در حالی که همه ما در هنگام ورود به گوگل به یک شیوه عمل می کنیم، ممکن است به دلایل مختلف و با فرآیندهای تفکری مختلف به موتور جستجو گراییده شده باشیم. به عنوان مثال، اگر کسی در گوگل عبارت “ایجاد یک وب سایت” را جستجو کند، ممکن است از خودتان بپرسید: چه چیزی از سر (ذهن) این جستجوگر عبور می کند؟ آیا او به دنبال یک آموزش در مورد نحوه ایجاد یک وب سایت هست؟ یا او به دنبال یک سرویس برای ایجاد وب سایت خود می باشد؟ نظریه پردازان سئو برای کمک به شناسایی هدف جستجوگرها متداول‌ترین نوع جستجو را ترسیم کرده‌اند ، که سه گروه اصلی را شامل می شود : عملیاتی، اطلاعاتی، ناوبری.

جستجوهای ناوبری یا “Go”

این جستجوها با هدف پیدا کردن کسب و کار شما تایپ می شوند و به طور کلی به کاربرانی که قبلا با کسب و کار یا نام تجاری شما آشنا هستند، اعطا می شود. این درخواست جستجو به طور کلی به وسیله تایپ کردن نام کسب و کار شما، به عنوان مثال «مگ وب» در نوار جستجو می آید.

جستجوهای اطلاعاتی یا “Know”

این جستجوها عموما از افرادی به عمل در می‌آید که میخواهند اطلاعات بیشتری در مورد موضوع داشته باشند اما آدس سایت شما را نمیدانند تا بتوانند به آن مراجعه کنند. آنها اغلب “چگونه به ..” یا “آنچه که ..” را جستجو می کنند. مانند “بهترین فروشگاه اینترنتی” یا “چگونه ویندوز را عوض کنیم؟”

جستجوهای عملیاتی (تبادلی) یا “Do”

اینها جستجوهای عملی هستند که باید مشتریان بالقوه را به کسب‌وکار شما هدایت کنند . جستجو از افرادی تشکیل شده‌است که به دنبال کاری هستند که کسب‌وکار شما انجام می‌دهد ، اما ممکن است نداند که شما بهترین کسب‌وکار هستید . در واقع این افراد، جستجوگران ماهری هستند که سعی می کنند با یک جستجوی ساده بهترین سایت را پیدا کنند! برای مثال ، کسی که دنبال “بهترین سایت موسیقی آنلاین ” یا ” کلاس‌های ارزان سالسا در تورنتو ” می‌گردد.

تعریف گروه‌های مناسب برای مخاطبین جستجوگر، می‌تواند به شما در حالت ذهنی گروه هدف کمک کند و درک بهتری از نیازهای آن‌ها به شما بدهد .

کلمه کلیدی

۲) یک کلمه کلیدی می‌تواند معانی چندگانه داشته باشد

معنی کلمه در چشم جستجوگر، مانند چشم انداز زیبایی است که در نگاه مخاطب دیده می شود. این امر به خصوص برای کلمات کلیدی یا پرس و جوها ، به معنای ترکیب کلمات استفاده‌شده در یک جعبه جستجو است . اجازه دهید یک مثال بسیار واضح درباره تفاوت دو ترکیب واژه “وب سایت” و “ایجاد یک وب سایت” بزنیم.

چشم‌هایتان را ببندید ( اما به مطالعه این مقاله ادامه دهید! ) و این را تصور کنید : شما به گوگل می روید و اصطلاح ” وب سایت ” را در جعبه جستجو وارد میکنید . شما به صفحه‌ای پر از نتایج میرسید و چند لحظه طول می کشد تا قسمت‌های مختلف را بررسی کنید . اما نتیجه مطلوبی را پیدا نمیکنید؛ بنابراین یک‌بار دیگر جستجو را انجام می‌دهید . اما اکنون به جای استفاده از اصطلاح “وب سایت”، شما دقیق‌تر می‌نویسید یعنی “ایجاد یک وب سایت”. این یک مورد کلاسیک از RSS یا “سندروم جستجوی تکراری ” است ، و به طور عمده زمانی دیده می‌شود که شما یک جستجو را انجام داده اید که معانی مختلفی داشته است. به طور کلی، اگر شما یک عبارت نامتقارن را جستجو کنید، ترکیبی از نتایج (تعاریف، آموزش، فیلم ها و …) خواهید یافت. چرا؟ از آنجا که بسیار دشوار است که مشخص شود آیا این نوع پرس و جو از کدام نوع ‘ناوبری‘، اطلاعاتی‘ یا ‘عملیاتی ‘ بوده است.

از این رو ، کلمات کلیدی خاص، بیشتر مواقع هدف جستجوگرها می باشند. درک بهتر از قصد جستجوگر، به شما امکان می دهد که محتوایی را ایجاد کنید که به بهترین وجه ممکن درخواست کاربر را ارضا کند. این یک دلیل دیگر برای استفاده از کلمات کلیدی دم بلند (long tail keywords) است. البته ما درباره کلمات کلیدی بسیار طولانی صحبت نمیکنیم، بلکه منظورمان عباراتی است که حداقل چهار یا پنج کلمه بلند هستند، برای مثال ” چگونه یک وب سایت بسازید” یا ” نمونه‌هایی از طراحی وب خلاقانه “. زمانی که کلمات کلیدی طولانی را شناسایی کردید ،حتی می‌توانید ساختن وبلاگ خود را شروع کنید . این به شما اجازه می‌دهد تا طیف متنوعی از محتوا را منتشر کنید, همچنین به شما کمک کنید افراد مناسب را هدف قرار داده و کلیک‌ها را به وب سایت تان افزایش دهید .

googleRankBrain

۳) یک سوال می تواند چندین پاسخ داشته باشد

بیایید با آن روبرو شویم : گوگل احتمالا از طریق پرس و جوهای جستجوشده از شما بیشتر درباره شما می‌داند! به لطف RankBrain ، یک برنامه هوش مصنوعی که برای پردازش پرس و جو استفاده می‌شود ، موتور جستجو در درک دقیق رفتار کاربران، در حال بهتر شدن است . روش کار این است که اگر کاربران متعدد روی نتیجه هفتم از نتایج جستجو کلیک کنند ، مکانیزم درک می‌کند که این نتیجه بهتر است و آن را به بالا منتقل می‌کند . نه تنها ، بلکه می‌تواند نوع محتوایی را درک کند که جستجوگران می‌خواهند ببینند . برای مثال ، اگر جستجوگران به جای مقاله‌های خبری روی نتایج ویدئویی بیشتری کلیک کنند ، این نوع صفحات را در بالاترین قسمت نتایج قرار خواهد داد.گوگل به طور مداوم به ما نکات ظریف در مورد رفتار جستجوگرها می دهد. تنها کاری که باید بکنید این است که بدانید چگونه سرنخ ها را رمزگشایی کنید. خوب، ما اینجا هستیم، درست است؟

بیایید به حالت تجزیه و تحلیل برویم. اولین چیزی که شما باید برای رقابت در یک کلمه کلیدی انجام دهید، تجزیه و تحلیل SERP (Search Engine Results Page: صفحه نتایج موتورهای جستجو) است. این به شما بینش خوبی نسبت به آنچه گوگل باور دارد که قصد جستجوگر چه چیزی است، خواهد داد . به عنوان مثال، برای یک کلمه کلیدی مانند ” نحوه تهیه نان موز”، اکثریت نتایج به جای اینوفگرافیک ها و تصاویر، دستورالعمل های روشن و واضح خواهد بود. به ۵ نتیجه اول نگاه کنید، آیا شما شباهت ها را می بینید؟ اگر برای این کلمه کلیدی رقابت می کنید، این احتمالا سبک محتوایی است که باید آن را ایجاد کنید.

یکی دیگر از راه های عالی برای به دست آوردن بینش بیشتر در مورد کلمات کلیدی شما این است که جستجوهای مرتبط و نتایج خودکار پیشنهادشده توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو را بررسی کنید. این روش ناخودآگاه گوگل است که به شما نشان می‌دهد چه سوال‌های دیگری مرتبط با موضوع موردنظر شما تایپ می‌شوند. این نتایج را بررسی کنید. در صورتی که محتوای خوبی درباره موضوع موردنظر شما ارسال نشده باشد، شانس قرار گرفتن محتوای شما در صفحه اول گوگل بسیار زیاد است. پس بررسی محتوای سایت های دیگر نیز بسیار مهم است.

روانشناسی سئو

۴) متن می‌تواند به روش‌های متعددی نوشته شود

مطمئنا سئو در مورد استفاده از کلمات کلیدی مناسب است تا توجه موتور جستجو را بدست آورد و در نتیجه یک جستجوی مرتبط نشان داده شود. اما در سئو مکانیکی ، بسیار مهم است که شما برای مخاطبان انسانی محتوا ایجاد کنید و نه موتورهای جستجو . این ممکن است واضح به نظر برسد ، اما نحوه نگارش آن بر روی نحوه درک محصول و کسب‌وکار شما تاثیر می‌گذارد . شما نمی‌خواهید بازدیدکنندگان سایت را با کلمات کلیدی پر شده در متون خود از بین ببرید . و گوگل قطعا موافق این موضوع است . در واقع ، موتور جستجو از یک روش پیشرفته به نام LSI ( نمایه‌سازی معنایی نهان ) استفاده می‌کند که می‌تواند رابطه بین اصطلاحات و مفاهیم را در محتوا تعیین کند . به لطف این مکانیزم ، شما لازم نیست که سبک گذرواژه نوشتن SEO را حفظ کنید یا با کلمات کلیدی تحت تاثیر قرار بگیرید. سعی کنید که از لغات مترادف و اصطلاحات خاص استفاده کنید تا به طور طبیعی و خوانا به نظر برسید .

علاوه بر این ، نوشتن نسخه با استفاده از زبان مخاطبین خود، خیلی خوب است . با انجام مصاحبه و نظرسنجی‌های نوشتاری با مشتریان ، شما قادر خواهید بود نقاط درد و رنج آن‌ها را درک کنید ، به علاوه کلماتی که برای بیان، آن‌ها استفاده می‌کنند . یک تکنیک بزرگ اتخاذ همان شیوه گفتار است ، اما مشکلات، آن‌ها را به راه‌حل‌هایی تبدیل می‌کند که شما ارائه می‌کنید . این کار بدون شک و تردید با مشتری شما در ارتباط است . به ما اعتماد کنید ، مخاطبین شما می‌توانند بوی زننده را از مایل‌ها دورتر استشمام کنند . بنابراین نسخه انسانی خود را حفظ کنید .

روانشناسی سئو

۵) سئو می تواند فعالیت های بی شماری را شامل شود

همانطور که شما ممکن است در حال حاضر درک کنید، SEO یک عمل چند منظوره است که نه تنها در مورد کیفیت محتوای شما و یا نحوه وارد کردن ابرداده خود است، همچنین این نیز در مورد تجربه روانشناختی عمومی است که وب سایت شما بازدیدکنندگان آن را فراهم می کند. آیا صفحه اصلی شما روشن، کاربر پسند و به راحتی قابل استفاده است؟ آیا پالت رنگ مناسب را برای وب سایت انتخاب کرده‌اید ؟ آیا محتوای شما قابل اشتراک گذاری است؟ تمام این عوامل غیر مستقیم می‌توانند بر SEO تاثیر بگذارند . و برخی از آنها حتی می توانند به داده ها تبدیل شوند. با بررسی معیارهایی مانند زمان در صفحه (time on page)، میزان بازدهی (bounce rate) و نمایش صفحات (pageviews)، بهتر است درک کنید که افراد دارای تجربه مثبت در سایت شما هستند یا خیر.

علاوه بر این، عناصر اجتماعی کسب و کار شما نیز نباید فراموش شود. داشتن یک جامعه فعال و نیز حضور در رسانه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهد تا در چشمان مخاطبین خود قابل‌اعتمادتر شوید . حتی از بدبینانه ترین مصرف کننده می توان با کمک اعتمادسازی، مشتریان وفادارای ساخت. به عنوان یک دلیل بسیار ساده روانشناسی: مردم تمایل دارند به دیگران اعتماد کنند، نه تبلیغ کننده. آنچه بیشتر اهمیت دارد این است که نرخ تبدیل وب سایتی که شامل توصیفات است معمولا بالاتر از کسانی است که ندارند. به همین دلیل اضافه کردن نظرها و توصیفات به سایت شما یک ترفند شناختی کلاسیک است که هرگز نمی میرد.

ترجمه و ویرایش شده توسط سایت مگ وب

برگرفته از wix

مطالب مرتبط

۱۲ قانون تغییر ناپذیر سئو برای رسیدن به صدر جستجو گوگل

مگ وب

چگونه در شبکه اجتماعی لینکدین (linkedin) فعالیت کنیم؟

Ehsan

۳۶ مکان آنلاین و رایگان برای تبلیغ سایت شما

مگ وب

1 دیدگاه

وکیل دی ۱۰, ۱۳۹۶ at ۱۱:۴۴ بعد از ظهر

مقاله بسیار مفیدی بود ممنون از شما

پاسخ

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام