ورزش

ورزش پارکور را کامل تر بشناسید

ورزش پارکور
parkour

مگ وب – ورزش پارکور طی چند ساله اخیر خیلی مورد توجه قرار گرفته است.در این مقاله قصد داریم به معرفی ورزش Parkour و اطلاعات تکمیلی از آن را منتشر کنیم.پس تا پایان همراه مگ وب باشید.

بحث سر این موضوع زیاد است که پارکور Parkour چگونه به وجود آمد؟

خب در این باره نظرات متفاوتی وجود دارد؛ عده ای میگوند که پارکور از طریق اینترنت و کلیپ های منتشر شده در یوتیوب و دیگر رسانه ها به وجود آمده است و شخص خاصی آن را تاسیس نکرده است.اما به نظر خیلی نمیتوان به این گفته اعتماد کرد زیرا منابع بزرگ نظر دیگری را دارند.!

داوید بل (به انگلیسی David Belle) را حتما دیگر میشناسید! بازی فوق العاده وی در فیلم “بلوک ۱۳” نخستین جرقه ای بود برای بنیان گذاریه ورزش پارکور.

داوید بل

طبق نوشته ی سایت رسمی پارکور، در بخش پارکور چیست آمده است که :

پارکور یک رشته است که به وسیله ی داوید بل در اوایل سال ۱۹۹۰ تاسیس شد. داوید بل درباره ی ورزش پارکور می گوید:

“”من هرگز نمیتوانم درباره ی پارکور صحبت کنم قبل از اینکه با پدرم (ریموند بل) صحبت کنم. او اولین کسی است که این موضوع را به من الهام کرد و خواست که همواره رویایش را دنبال کنم. بدون او من هرگز پارکور را پیدا نمیکردم.پارکور یک روش آموزش است که به اجازه میدهد تا بر موانع غلبه کنیم،هم در محیط های شهری و هم طبیعی.

این یک صلاح در لابس مبدل است. ما با این آموزش در یک روزی که با مشکل مواجه شده ایم میتوانیم از آن (پارکور) استفاده کنیم.میتوان آن را هنر پرواز از تعقیب و گریزها دانست. و میتوانیم آن را یک کمک به کسی که مشکل جدی یا عادی دارد بدانیم.

اولین هدف و فایده پارکور این است که ما به دیگران یاد بدهیم که چگونه به خود اعتماد کنند و مراقب خودشان و دیگران باشند.فلسفه ی پارکور این است که برای پیشرفت و جلو رفتن هرگز نباید توقف کرد.اگر شما بعضی وقتا یک مشکلی دارید،مثلا در زندگی،یا اگر یک مانعی وجود دارد که همیشه شما را اذیت میکنید راه حل این است که به جلو بروید و بهبود یابید.””

این نوشته ای بود که سایت رسمی پارکور درباه ی بنیان گذار و اصل پارکور توضیح داده بود اما بییایید کمی بیشتر درباره ی ورزش پارکور بدانیم.

ورزش پارکور دارای اصول و قواعد است

 اطلاعاتی از ورزش پارکور

عده ای فکر میکنند که پارکور یک ورزش دلخواه است یعنی مثلا هر کس میتواند هر حرکتی را که میخواهد بزند و اصلی در اصل آن وجود ندارد. اما این گفته اشتباه است چرا که پارکور به عقیده ی برخی ها ورزش مرگ و زندگی است و با یک اشتباه کوچک ممکن است دست یا پای شما بشکند و یا حادثه ی فاجعه باری برای شما رخ دهد.

پارکور ورزش مسابقه دادن و کل کل نیست

اما یک موضوع دیگری که وجود دارد این است که پارکور هرگز یک ورزش مسابقه ای نیست که بخواهد مثلا در المپیک باشد.یک کمپین از یکم ماه مه سال ۲۰۰۷ توسط وبگاه رسمی پارکور برای حفاظت از پارکور و فلسفهٔ آن در مقابل مسابقه و رقابت آغاز شده‌است.

اعضای این کمپین اعتقاد دارند که «مسابقه» افراد را تحریک می‌کند که با دیگران برای رضایت تماشاگران یا اثبات برتری‌های خود و یا احیانا سودهای مالی مبارزه کنند؛ در حالی که در پارکور، افراد در کنار یکدیگر و فقط برای خودشان تمرین می‌کنند. پس پارکور نمی‌تواند تبدیل به یک رشتهٔ مسابقه‌ای شود، مگر آن که اساس وجودی آن یعنی «پرورش خود» نادیده گرفته شود.

 اطلاعاتی از ورزش پارکور

چه وسایلی برای ورزش پارکور نیاز است؟

خیلی مهم نیست که شما چه وسایلی دارید! تنها توصیه ای که حرفه ای های پارکور به تازه کارها دارند این است که لباس و کفش راحتی بپوشند و درباره ی کفش گفته اند کفش ورزشی سبک با چسبندگی زیاد بهتر است.

خوب طبیعتا وسایل دیگری نیست وجود دارد مثلا استفاده از مچ بند و زانو بند برای حفاظت از مچ دست و زانوها.همچنین استفاده از دستکش و در موارد استفاده از کلاه مخصوص میتواند عملکرد شما را بهتر هم بکند.

در زیر تصاویری از وسایل پارکور که در وب سایت رسمی آن برای فروش وجود دارد را میبینید:

ورزش پارکور را شروع کنید

پارکور ورزشی است که هرجا که بخواهید میتوانید در آن هنرنمایی کنید. حتی در حیاط خانه! البته در سال های اخیر به خصوص در کشور های اروپایی مکان هایی برای پارکور اختصاص داده شده است. باید بدانید که پارکور شباهت زیادی به ورزش ژیمناستیک دارد ولی ژیمناستیک نیست!

در سال های اخیر ورزش پارکور پیشرفت زیادی داشته است. همانطور که یوتیوب کمک زیادی در پیشرفت پارکور داشت، در ایران نیز وب سایت آپارات نقش ویژه ای در پیدایش و بهبود پارکور در کشورمان را داشت و دارد.

افراد زیادی در ایران هستند که علاقه مند به ورزش پارکور هستند و حرکات بسیار حرفه ای را میزنند.پیشنهاد میکنم اگر شما هم به این ورزش علاقه مندید حتما کلیپ های آن را دنبال کنید و از طریق شهر خود و یا شهرهای دیگر به دنبال آن بروید. البته این را به خاطر بسپارید که ” هر کی پارکور بخوره پای لرزش می مونه”!

ورزش پارکور

این را هم بدانید که ورزش پارکور هیچ محدودیتی ندارد و فقط مردان نیستند که میتوانند این ورزش را انجام دهند بلکه خانم های توانمند هم همواره میتوانند این ورزش را یاد بگیرند و با حرکات زیبایی اولا از خود محافظت کنند دوم اینکه اعتماد بر خود را که فلسفه ی پارکور است بیشتر کنند.

در پایان بحث یک اصطلاح را هم برای شما تعریف کنم و آن هم کلمه ی تراسور است.

به کسانی که از اصول پارکور در زندگی خود بهره می‌برند «تراسور» گفته می‌شود.هنر پشت سر گذاشتن کارای موانع، با به چالش کشیدن فیزیکی و جسمی خود باعث می‌شود که با موقعیت‌های زندگی روزانه آسان‌تر کنار بیاییم. وقتی که یک مانع یا به عبارتی وضعیتی دشوار در زندگی ما پدیدار شود، یک تراسور همانگونه که در پارکور یاد گرفته، سریع و کارا بر آن غلبه می‌کند و بدون تغییر مسیر به راه خود ادامه می‌دهد.بسیاری پس از آشنایی با پارکور، اصول آن را در زندگی خود نیز به کار می‌برند.

 اطلاعاتی از ورزش پارکور

نتیجه گیری

خب امیدوارم این مطلب تا حدودی تونسته باشه برای ورزش پارکور و شما مفید باشه و همانطوری که قبلا گفتم اگر فکر میکنید علاقه مند به پارکور هستید و شرایط آن را هم دارید، به فکر یاد گرفتن اصول آن باشید و فراموش نکنید که صبر کردن در یادگیری پارکور بسیار مهم است.

اگر شما هم درباره ی ورزش پارکور نظری دارید حتما از بخش نظرات اعلام کنید.

گردآوری شده توسط وب سایت مگ وب مجله ی وب ایرانیان

مطالب مرتبط

بستنی ورزشی!

hassan

چه زمانی برای ورزش روزانه مناسب است؟

Ehsan

رابطه ورزش‌های استقامتی با کاهش استرس

مگ وب

پیام بگذارید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ورود

X

ثبت نام